Reset Password

Your search results
2023-09-18

Zamek w Mosznej – niezwykła atrakcja Opolszczyzny

Zamek Moszna to zabytkowa rezydencja, której fundamenty pamiętają jeszcze połowę XVIII wieku. Dziś, odrestaurowany pałac w Mosznej to kluczowa atrakcja turystyczna Opolszczyzny i miejsce, do którego ściągają turyści z całego kraju.

Zamek w Mosznej bardzo często jest porównywany do bajkowego pałacu rodem z Disneylandu. Coś w tym jest…Jednym, a właściwie dwoma słowami: robi wrażenie!

Dziś, słynący z 99 wież i 365 pomieszczeń, Zamek swym niesamowitym urokiem i bajkową architekturą, a także rozległym parkiem z kilkusetletnimi dębami i lipami oczarowuje przybywających turystów z kraju i zza granicy.

Moszna-Zamek

Kilka słów o historii tego miejsca

Słynny zamek znajduje się w Mosznej – niewielkiej miejscowości, położonej zaledwie 15 km od Krapkowic i 30 km od Opola

Pałac w Mosznej wybudowano w połowie XVIII wieku, natomiast 100 lat później majątek został zakupiony przez ród Tiele-Wincklerów. Wielki pożar z przełomu wieków spowodował konieczność odbudowy (a jednocześnie – rozbudowy) zamku w Mosznej, dzięki czemu zyskał on swoje gotyckie skrzydło.

Warto zaznaczyć, że miejsce to wielokrotnie wizytował sam cesarz Wilhelm II. Po drugiej wojnie światowej, pałac w Mosznej stał się własnością państwową, pełniąc przez wiele lat funkcję ośrodka sanatoryjnego. Dziś pełni przede wszystkim funkcję atrakcji turystycznej.

99 wieżyczek i… ani jednej więcej!

To co najbardziej intryguje odwiedzających największą atrakcję turystyczną Opolszczyzny to liczne wieże i wieżyczki, których jest dokładnie…99! Skąd taka liczba? Jak głosi legenda, hrabia Franz Tiele-Winckler nakazał wybudowanie 99 wieżyczek, gdyż przy 100 musiałby opłacić cały garnizon wojska. Inna legenda głosi, że 99 wież reprezentuje 99 majątków rodu Tiele-Winkler. Jak było naprawdę? Tego pewnie już nigdy się nie dowiemy.

Zamek w Mosznej swój imponujący wygląd zawdzięcza architekturze o barokowych, neogotyckich i neorenesansowych wpływach, jak również klimatycznym usytuowaniem pośród obfitego w drzewostan parku krajobrazowego.

Zamek w Mosznej można zwiedzać wraz z przewodnikiem. Trasa wycieczki prowadzi przez zabytkową jadalnię, niegdysiejszą salę balową, na której ścianach znajdowały się cenne arrasy. Następnie szlak wędrówki wiedzie przez oranżerię oraz gabinet hrabiego i kaplicę. Na zwiedzających spore wrażenie z pewnością zrobią również drewniane schody prowadzące na piętro oraz sufit.

Za dodatkową opłatą udostępniono dwie najwyższe pałacowe wieże. Warto tutaj się wdrapać, choćby po to, aby rzucić okiem na Góry Opawskie oraz na pałacowy park. Przy dobrej pogodzie dostrzec można czeskiego Pradziada! Największa wieża pełni po dziś dzień funkcję wieży ciśnie

Pamiętajcie również o pięknym parku, który jest nieodłączną częścią terenu zamkowego.

Park Zamkowy

Wychodząc z Zamku udaj się w stronę basenu z fontannami. To chyba jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w Mosznej i słusznie, bo perspektywa jest wyjątkowa. Tuż za basenem zaczyna się Aleja Lipowa – główna trasa spacerowa prowadząca przez Zamkowy Park.

Ten rozległy park krajobrazowy z wielowiekowymi dębami wpisanymi do rejestru zabytków przyrody.

https://martajelen.pl/wp-content/uploads/2021/06/20210603_164411-001_Easy-Resize.com_.jpg

Nieważne czy przybędziesz do nas wiosną, latem, jesienią czy zimą… park o każdej porze roku odkrywa przed zwiedzającymi swoje piękne, unikalne oblicze.

  • Wiosną są to różnokolorowe i pachnące azalie i różaneczniki (rododendrony). W województwie opolskim największe skupisko tych pięknych krzewów znajduje się właśnie w Mosznej. Warto również odwiedzić taras z lwami z którego rozpościera się piękny widok na wnętrze ogrodu. U podnóży tarasu znajduje się grupa antycznych rzeźb przestawiających Apollo i Marsjasza.
  • Latem, park przypomina zieloną i rozśpiewaną enklawę, a to za sprawą multimedialnej fontanny, która wyposażona jest w bogaty program łączący pokazy woda-światło-dźwięk. Każde lato rozpoczyna się w parku kwitnieniem wielowiekowych lip, których największe skupisko znajduje się wzdłuż alei lipowej. Po wschodniej stronie alei lipowej znajduje się staw z piękną wysepką nazywaną wyspą miłości.
  • Jesienią warto podziewać potężne, wielowiekowe dęby, które poprzez swoje wielobarwne liście tworzą piękną bajkową scenerię. Podczas długich spacerów warto poddać się nostalgicznej scenerii, zwłaszcza w pobliżu stawu Kalusznik, gdzie natknąć można się na kaczki i łabędzie. Warto również przysiąść przy dawnej przystani dla łódek podziwiając jesienną scenerię.
  • Zimą warto zwrócić uwagę na wszystkie rośliny zimozielone w tym takie iglaki jak sosna wejmutka (jeden z nich liczy około 300 lat). Zimą warto ogrzać się w oranżerii zamkowej w której natknąć się można na wiele egzotycznych roślin w tym 80 letni fikus.

Charakter parku tworzy niezwykłą atmosferę sprzyjającą długim spacerom i spotkaniom z wprawiającą w zachwyt przyrodą, architekturą i sztuką. 

Category: Miejsca
Share

Leave a Reply

Your email address will not be published.