Reset Password

Your search results
2023-09-14

Szlaki turystyczne w Górach Opawskich

Szlak niebieski „Przełomu Złotego Potoku”

Długość: 10 km

Przebieg: Pokrzywna – Olszak – Żabie Oczko – Skały Karolinki – Jarnołtówek – Skały Karliki – Piekiełko – Gwarkowa Perć – Pokrzywna.

Jeden z najpiękniejszych szlaków w Górach Opawskich

Opis:

Za początek szlaku wybieramy parking przy „kąpielisku”- Parku Rozrywki „Zaginione Miasto Rosenau”. Stąd udajemy się do domków kempingowych „Złoty Potok”, przekraczając po drodze rzekę o tej nazwie. Za nimi wspinamy się stromo po skarpie do drogi asfaltowej. Wchodzimy do lasu i maszerujemy ścieżką obok Morskiego Oczka, skręcamy w lewo w utwardzoną drogę. Po chwili obok domku odbijamy w prawo i rozpoczynamy wspinaczkę na Olszak. Na „szczycie” wiszą tabliczki z nazwą. Jednak prawdziwy wierzchołek góry znajduje się po lewej stronie od szlaku.

Schodzimy w dół ścieżką i docieramy do Żabiego Oczka. To stary malowniczy kamieniołom napełniony wodą. Latem wodę pokrywa zielona rzęsa. Od jeziorka idziemy wzdłuż „dzikiego” lasu. Gdy opuszczamy go wchodzimy na teren rezerwatu przyrody „Olszak” chroniącego bardzo rzadkie gatunki motyli. Docieramy do charakterystycznej skałki z pięknymi widokami na Dolinę Złotego Potoku i Srebrną Kopę. Od skałki wędrujemy krętą ścieżką obok Skałek Karolinek. Niektóre z nich mają swoje nazwy np. Kazalnica, Płetwa, czy Materace. Roztaczają się też z nich piękne widoki na masyw Biskupiej Kopy i dolinę. Stok Krzyżówki, którym maszerujemy nazywany jest Słonecznym Stokiem, po prawej znajduje się wierzchołek Krzyżówki. W miejscu gdzie szlak zaczyna ostro schodzić, po lewej znajduje się bardzo ciekawa platforma skalna z pięknymi widokami w. Schodzimy stromo w dół do Jarnołtówka.

 Idziemy wzdłuż Złotego Potoku do mostu, przez który przechodzimy. Rozpoczynamy wspinaczkę stromą i krętą ścieżką wśród Skał Karlików tzw. Jodłowym Stokiem. Poniżej tablicy informacyjnej znajduje się skalny punkt widokowy. Niestety widok jest ograniczony z powodu drzew, ale dostrzeżemy Słoneczny Stok z Karolinkami. Odchodzimy od punktu widokowego i idziemy leśną drogą, chwilami wchodzimy na ścieżkę. Dochodzimy do Piekiełka – kamieniołomu po eksploatacji łupka. W prawo możemy odbić na żółty szlak, zdobywając Bukową Górę. Od kamieniołomu idziemy przez chwilę z żółtym szlakiem, potem docieramy do metalowej drabinki – jedynej takiej w Sudetach! Schodzimy nią ostrożnie do malowniczej Gwarkowej Perci, będącej również kamieniołomem po łupku. Przekraczamy dużą skałę, dnem kamieniołomu schodzimy do Doliny Bystrego Potoku. Przekraczamy strumień i maszerujemy w lewo ze ścieżką przyrodniczą (na Biskupią Kopę). Po prawej mijamy dawną skocznię narciarską. Przy polanie z kaplicą polową skręcamy w prawo na bardzo stromą ścieżkę. Przez chwilę wspinamy się nią, jednak potem już łagodnie maszerujemy lasem nad zabudowaniami Pokrzywnej aż do parkingu, skąd rozpoczęliśmy wędrówkę.

Szlak niebieski: Wieszczyna – Przełęcz pod Zamkową Górą

Długość: 5 km Czas przejścia: około 2h

Przebieg: Wieszczyna – Pod św. Rochem – Las Rosenau – Przełęcz pod Zamkową Górą (węzeł szlaków)

Szlak skraca drogę z schroniska młodzieżowego w Wieszczynie w Masyw Biskupiej Kopy. Powstał w 2013 r. 

Opis:

Szlak rozpoczyna się w Wieszczynie. Z węzła szlaków udajemy się w kierunku północnym drogą przez wieś. Po prawej stronie mijamy wieżę widokową (wejście obok schroniska) Wchodzimy ze wsi i skręcamy w lewo. Po chwili opuszczamy czerwony szlak. Idziemy dalej prosto pod górę mając z lewej widoki na Długotę i Wzgórze św. Rocha. Docieramy do torów kolejowych linii tranzytowej: Krnov – Jesenik. Przechodzimy ostrożnie i tuż za nimi skręcamy w lewo w leśną drogę. Po chwili dochodzimy do granicy państwa i przecinamy nową drogę asfaltową do Jinrichova. Znajdujemy się w miejscu Pod sv. Rochem z kierunkowskazem. Stąd roztacza się piękny widok na Masyw Srebrnej i Biskupiej Kopy!

Skręcamy ścieżką w prawo mijając przy szlaku kilkanaście mrowisk ! Dróżka biegnie w dół wzdłuż granicy i ściany lasu. Przechodzimy przez trzy kładki na potoku. Następnie zaczynamy iść pod górę najpierw łąką potem już lasem stromo wspinamy się stokiem wzniesienia Hranicny vrch (426). Szlak przez chwilę schodzi a następnie znów pnie się do góry kamienistą ścieżką. Dalej schodzimy w dolinę i maszerujemy drogą. Skręcamy w prawo i znajdujemy się przy drewnianym mostku Lucjusza na Zameckim Potoku. W tym miejscu zaczynał się Las Rosenau.

Docieramy do charakterystycznego białego kamienia jest to Grób Czarownicy. Po chwili dochodzimy do dużego granicznego słupa na Przełęczy pod Zamkową Górą. Tutaj kończył się Las Rosenau. Od tego miejsca idziemy ścieżką na przełaj i docieramy do węzła szlaków na przełęczy gdzie szlak się kończy. Stąd można podjąć wędrówkę w kierunku Srebrnej i Biskupiej Kopy oraz Zamkowej Góry i Szyndzielowej Kopy (szlak czerwony), a także do Pokrzywnej i schroniska „Pod Biskupią Kopą” (szlak żółty).

Szlak niebieski w masywie Góry Parkowej

Długość: 7 km

Przebieg: Głuchołazy Zdrój – Źródło Juvenia – Przełęcz Siodło – Głuchołazy Zdrój

Opis:

Szlak rozpoczyna się na placu z Amorkiem i fontanną w Głuchołazach. Udajemy się promenadą obok Białej Głuchołaskiej. Przechodzimy pod torami i skręcamy w lewo na ścieżkę biegnącą do góry. Po chwili docieramy do większej drogi i skręcamy w prawo. Lekko opadamy, mijając źródełko Juvenia. Następnie skręcamy w lewo i stromo w górę docieramy do utwardzonej drogi, którą udajemy w prawo. Idziemy teraz dość ciemnym, świerkowym borem, wznosząc się lekko Przecinamy żółty szlak i maszerujemy dalej prosto.

W tej okolicy znajdują się mrowiska. Maszerujemy teraz błotnistą drogą, aż do dobrze utwardzonej trasy – zielonego szlaku narciarskiego. Tutaj skręcamy w prawo (uwaga słabe oznaczenia). Idziemy teraz po szerokiej drodze, po chwili skręcamy w lewo i znajdujemy się na Przełęczy Siodło (505 m) pomiędzy Średnią a Tylną Kopą.

Przecinamy czerwony szlak, by po chwili odbić w lewo. Przechodzimy obok odrestaurowanej Studni św. Jakuba, przy której rozpoczyna się „Nyska Droga św. Jakuba”. Następnie ponownie przecinamy żółty szlak schodzący z Przedniej Kopy i rozpoczynamy strome zejście aż do części Zdrojowej miasta. Po przekroczeniu linii kolejowej docieramy do placu z fontanną, skąd rozpoczynaliśmy wędrówkę.

Szlak żółty: Jarnołtówek – Pokrzywna

Długość: 11,3 km

Przebieg: Jarnołtówek – Bukowa Góra – Piekiełko – Plac Langego – Schronisko pod Biskupią Kopą – Przełęcz Mokra – Plac Habla – Przełęcz pod Zamkową Górą – Pokrzywna

Opis:

Wędrówkę rozpoczynamy na skrzyżowaniu przy pomniku Nepomucena w centrum Jarnołtówka. Wybieramy drogę do „ronda”, na którym skręcamy w prawo, by po chwili znów w prawo odbić na kamienną drogę. Wspinamy się między zabudowaniami, za ostatnim domem droga zamienia się w ścieżkę i wchodzi do lasu, aby wejść na Bukową Górę. O tym że jesteśmy na szczycie poinformują nas (2) tabliczki z nazwą.

Schodzimy z góry, między Gwarkowymi Skałami i docieramy do Piekiełka dawnego kamieniołomu po wydobyciu łupka dachówkowego (skrzyżowanie ze szlakiem niebieskim). Maszerujemy dalej ścieżką którą docieramy do utwardzonej drogi. Następnie odbijamy w prawo, przechodzimy obok miejsca leśniczówki „Na Anusi” i wychodzimy na dobrze utwardzoną kamieniem drogę leśną – najpopularniejszy szlak na Kopę. Skręcamy w lewo. Lekko wznosząc się docieramy do placu Paula Lange – dawnego burmistrza Prudnika, jest tu kapliczka z figurką.

Od tego miejsca wybieramy Ścieżkę Langego, z prawej strony i już stromo podchodzimy do Schroniska „Pod Biskupią Kopą”, w którym można zjeść i przenocować. Stąd polecamy szlakiem czerwonym zdobyć Biskupią Kopę. Od schroniska szlak po szerokiej drodze przez potężny wyręb po borach świerkowych dociera na Przełęcz Mokra. Przechodzi tędy GSS czerwony na Biskupią i Srebrną oraz niebiesko-pomarańczowy szlak narciarski (Pętla Wolfa). Przechodzimy przez przełęcz, odbijając nieco w lewo.

Idziemy dalej Złodziejską Ścieżką do Przełęczy pod Zamkową Górą. Na przełęczy węzeł szlaków: niebieski do Wieszczyny oraz czerwony na Zamkową i Szyndzielową Kopę. Stąd schodzimy Saperską Drogą, mijając z prawej odsłonięcia skalne, z lewej w dole rez. „Cicha Dolina”. W miejscu dużej przecinki z widokiem skręcamy w prawo. Łączymy się z czerwonym szlakiem, schodzącym z Szyndzielowej Kopy. Wspólnie z nim docieramy na parking przy „kąpielisku” – Parku Rozrywki „Zaginione Miasto Rosenau”. Tutaj kończymy naszą wędrówkę

Szlak żółty: „Złotych Górników”

Długość: około 7 km

Przebieg: Głuchołazy Zdrój – Przednia Kopa – Źródło Żegnalce – Grota Góralska – Głuchołazy Zdrój

Opis:

Szlak rozpoczyna się w Głuchołazach Zdroju na placu z Amorkiem i fontanną. Udajemy się chodnikiem do góry, z prawej mijamy kolejno: park zdrojowy z urządzeniami do leczniczych kąpieli w zimnej wodzie, następnie ruinę hotelu „Leśny”, przy którym znajdował się znany basen zniszczony podczas wielkiej powodzi w 1997 r.

Docieramy do stawku przy dawnym ośrodku „Górnik”. Uwaga! Tutaj zmiana przebiegu szlaku. Wspinamy się po skarpie, następnie wychodzimy z lasu, przez chwilę idziemy wzdłuż niego by po chwili zejść w prawo i dotrzeć do Tamy na Sarnim Potoku, służyła ona do tworzenia zbiornika wodnego do płukania urobku wydobytego ze sztolni kopalni złota. Za tamą wspinamy się najpierw przez świerkowy bór potem przez przecinkę i wychodzimy na utwardzoną kamienną drogę – szlak narciarski, po chwili dochodzimy do niebieskiego szlaku i Drogi Krzyżowej

Przez chwilę maszerujemy wspólnie, a następnie skręcamy w lewo i stromo wspinamy się na Przednią Kopę, na jej wierzchołku kamienna wieża widokowa niestety ze zrujnowanym schroniskiem. Ze szczytu schodzimy do Wiszących Skał.

Stąd rozpoczynamy schodzenie krętą ścieżką, przecinając niebieski szlak, a następnie Drogę Dolną Świńską. Ścieżka schodzi na dukt leśny, którym skręcamy w prawo. Maszerujemy nad urwiskiem, mając równolegle w dole Białą Głuchołaską. Idziemy wśród starych wyrobisk po wydobyciu złota. Wychodzimy na asfaltówkę, po chwili ponownie do lasu. Wzdłuż zabudowań docieramy do Bialskiej Jamy (Sztolnia Cygańska). Jest zakratowana, ponieważ w niej schronienie mają nietoperze.

Wychodzimy z lasu i idziemy promenadą spacerową nad Białą Głuchołaską obok Źródełka Żegnalce – popularnego wśród turystów i mieszkańców oraz Groty Góralskiej. Promenadą docieramy do placu z fontanną, gdzie kończymy szlak.

Szlak żółty we wschodniej głubczyckiej część Gór Opawskich

Długość: 17 km

Przebieg: Pietrowice Głubczyckie – Pod Kocią Górą – Barykady – Pod Gołębią Górą – Bursztet (zaginiona wieś) – Pod Cygańską Górą – Mokre Kolonia – Pietrowice Głubczyckie

szlak okrężny, bardzo słabo widoczny w terenie, zatarte znaki. Biegnie przez dziką część Gór Opawskich

Relacja z wyprawy szlakiem:

Szlak czerwony na Graniczną Górę

Długość: 4km

Przebieg: Opawica (Rynek) – Graniczna Góra – Metalowa wieża widokowa na Granicznej Górze

wzdłuż granicy państwa na Graniczną Górę, najwyższy szczyt głubczyckiej części Gór Opawskich.

Category: Miejsca
Share

Leave a Reply

Your email address will not be published.