Reset Password

Your search results
2023-09-13

Góry Opawskie – dlaczego warto odwiedzić​?

Góry Opawskie to najdalej na wschód wysunięte pasmo polskich Sudetów. Stanowią pogranicze między Polską a Czechami.

Najwyższym szczytem Gór Opawskich jest leżący po czeskiej stronie – Princy Vrch (Poprzeczna Góra, 975 m n.p.m.), natomiast po stronie polskiej jest to Biskupia Kopa (890 m n.p.m.).

Pomimo że to jedne z najmniejszych terenów górskich w Polsce, to nie brakuje im uroku, a szlaki prowadzące na szczyt mogą zaskoczyć nie jednego turystę, bo – o dziwo- niektóre o sporym stopniu trudności. Góry Opawskie to jeden z najpiękniejszych zakątków Opolszczyzny. To region, który zadowoli miłośników górskich wędrówek, ciszy, natury i pięknych krajobrazów. Ponadto czekają tu na Was piękne zabytkowe miasta i urokliwe miejscowości położone u podnóża gór, w których znajdziecie liczne atrakcje.

BISKUPIA KOPA – najlepsza atrakcja turystyczna Gór Opawskich!

Wybierając się na wierzchołek Biskupiej Kopy macie do wybory cztery szlaki turystyczne. Dwa biegnące po stronie polskiej oraz dwa po stronie czeskiej. Do wyboru będziecie mieć szlak czerwony, który rozpoczyna się w Głuchołazach oraz szlak żółty zaczynający się w Jarnołtówku. A jeśli wolisz, żeby na trasie nalazło się więcej interesujących obiektów przyrodniczych, możesz wybrać ścieżkę dydaktyczną, która zaczyna się w miejscowości Pokrzywna i prowadzi przez rezerwat przyrody Cicha Dolina. Zdobycie Biskupiej Kopy, to idealna wędrówka dla miłośników natury, chcących odpocząć od zgiełku miasta.

W taką wycieczkę możecie spokojnie wybrać się z dziećmi – na pewno sobie poradzą. Wznosząc się podczas wędrówki coraz wyżej dostrzeżecie piękne widoki i prawdziwą górską panoramę. Na wysokości 765 m n.p.m. czekać nas Was będzie schronisko PTTK „Pod Biskupią Kopą” im. Bohdana Małachowskiego. To klimatyczna gospoda, w której możecie najeść się do syta i przenocować.

Obecnie obiekt oferuje 50 miejsc noclegowych, jest sala barowa z kominkiem oraz świetlica. Tradycją od wielu lat jest obcinacie krawatów turystom przybyłym do schroniska (krawat prawdziwemu turyście w górach nie przystoi) i wieszanie ich na sali. Nadal jest bardzo popularnym miejscem wśród turystów.

Warto jeszcze chwilę się przemęczyć i wejść na sam, szczyt, ponieważ dopiero tam czeka na Was najlepsza atrakcja – zabytkowa wieża widokowa, co prawda leżąca już po stronie czeskiej, ale zapewniamy Was, że jest wspaniałym punktem widokowym, jednym z najciekawszych w Sudetach. Możecie z niej podziwiać niesamowity krajobraz – rozległą panoramę Sudetów, Opolszczyzny i Śląska.

Przy bardzo dobrych warunkach zobaczymy np.: Wrocław (100 km), Karkonosze ze Śnieżką (130 km) a nawet Tatry Zachodnie (210 km).

Naprawdę warto się tam wybrać i to o każdej porze roku – również zimą! Jest cudnie!!!

wieża widokowa na Biskupiej Kopie

GWARKOWA PERĆ – namiastka wysokogórskiej wspinaczki

Gwarkowa Perć – atrakcja Gór Opawskich będąca pomnikiem przyrody to Liczący sobie dwieście lat kamieniołom łupku fyllitowego z kilkunastometrowymi ścianami skalnymi. Kamieniołom po wydobyciu łupka w dolinie Bystrego Potoku powstał w 1820 r. Skała łupkowa używana była do krycia dachów budynków. Poszukiwano tu także złota, a po II wojnie światowej uranu, jednak z powodu małych złóż odstąpiono od większego wydobycia.

Ściany kamieniołomu osiągają do 50 m wysokości, wąwozy czynią go bardzo malowniczym miejscem, ale też niebezpiecznym. Poczuć można się tutaj jak w wysokich górach wspinając się po skałach oraz po długiej, 11 metrowej, metalowej drabince z kilkudziesięcioma schodami. 

Dalej szlak nadal wznosi się, aż do samego… Piekiełka!

PIEKIEŁKO XIX-wieczny kamieniołom

Piekiełko to pozostałość po kolejnym kamieniołomie. Malownicze wyrobisko po wydobyciu łupka ilastego, służącego do krycia dachów powstałe w połowie XIX w. Znajduje się na wysokości ok 450 m poniżej szczytu Bukowej Góry. Głębokość dochodzi do kilkunastu metrów, szerokość do 25 m. posiada proste ściany. Ciemne ściany skalne po obu stronach imponują.

ŻABIE OCZKO – wyrobisko skalne zalane wodą

Żabie Oczko podobnie jak Morskie Oczko jest zalanym wodą wyrobiskiem po starym kamieniołomie, w którym wydobywano łupki i piaskowce. Stawek otoczony jest 17 metrowymi, imponującymi ścianami skalnymi – tworzy piękny widok! Żabie Oczko jest ważmy miejscem rozrodu płazów i wodnych bezkręgowców, np. zaskrońców. Nazwa pokrywa się z rzeczywistością, gdyż wieczorami można usłyszeć tu niezwykłe żabie koncerty…

Góry opawskie to jeden z najpiękniejszych zakątków Opolszczyzny. To prawdziwa oaza ciszy i spokoju. Walory krajobrazowe, łagodny klimat, szlaki turystyczne o zróżnicowanym stopniu trudności, a także ciekawe zabytki, które warto zwiedzić sprawiają, że ten niewielki przygraniczny obszar nazwano przed laty Perłą Ziemi Opolskiej.

Category: Miejsca
Share

Leave a Reply

Your email address will not be published.